Törpehörcsög club

Üdvözöllek a kicsi mancs nevű veboldalon ahol minden érdekességet megtalálsz a hörikröl :)Reméljük tetszik majd!

A párzás:

A szíriai aranyhörcsögökről tudnunk kell, hogy magányosan élő állatok, ugyanabban a járatrendszerben csak a nőstény és még nem önálló kölykei tartózkodnak együtt. A párzást és az ivadéknevelést kivéve elkerülik egymást.
Az ivarérett, tüzelés előtt álló nőstény szagjeleket helyez el az általa bejárt területen. Mivel ezt a szagjelet nem pont, hanem vonalszerűen rakja le - ezt a mozdulatsort csíkolásnak nevezték el. Az állat menet közben berogyasztja hátsó lábait, farkát felfelé kunkorítja és nemi szervét a földhöz szorítva hüvelyváladékával egy láthatatlan csíkot húz. Ezt a szagnyomot követi a hím.
A hím érdeklődésének felkeltésében (még ivarzás esetén is) csak másodlagos jelentősége van a testtartásoknak és mozgásformáknak a szagok mellett. Ezt bizonyítja az is, hogyha egy hím példány valamilyen oknál fogva elveszíti a szaglását a territóriumára tévedő tüzelő nőstényt éppúgy el fogja kergetni, mint más territórium sértő egyedeket.
A tüzelő nőstény és a hím - első találkozáskor - először is kölcsönösen végigszaglásszák egymást, majd (1 percen belül) a nőstény felveszi a felkínálkozó pózt: szemét félig lehunyja, fülét hátracsapja, fartájékát és farkát magasra emeli - így láthatóvá válik nemi szerve. A hím először a nőstény füleit, szemeit, majd a nemi szervet szaglássza, nyalogatja, ezután megtörténik a párzás. Előfordulhat az is, hogy ez elmarad, és a hím azonnal meghágja a nőstényt. Érdekes, hogy sem a hím, sem pedig a nőstény részéről nem tapasztalható párválasztás.
A kezdő hímek nem tudják "honnan is kezdjék", ezért gyakran előfordul, hogy a hágó mozdulatokat rossz helyen - esetleg pont a nőstény fején - végzik. A rendszeresen párzó hímek nem kísérletezgetnek, amennyiben úgy véli, hogy a nőstény rossz helyzetben van, erős fogaival megragadja a fartájékot és odébb teszi. Maga az aktus 3 - 5 másodpercig tart, ezután rövid pihenő következik, amíg a hím megmosdik (főleg nemi szervét). A következő aktus előtt, majd utána is a nőstény külső ivarszerveit a hím gyakran nyalogatja. Egyes feltételezésekre a mechanikus ingerlésre nő az oxitocin mennyisége a vérben, s ez a hormon a méh gyakori összehúzódását indukálja, ezek a mozgások pedig elősegítik a spermiumok haladását a petesejtek felé.
A hím legaktívabb időszaka 3/4 óráig tart, de még néhány órán belül megfigyelhető párzás. Átlagosan ¾ óra alatt 45-ször párzanak, a fürgébbek átlag 60-szor, de a lustábbak megelégednek 25-tel is.
Az ivarzó egyed a felkínálkozó pózon kívül - ha nem keltette fel a hím érdeklődését - aktívan is megpróbálja magára irányítani a figyelmet. Amennyiben két nőstény együtt van tartva, az ivarzó egyed párzásimitációt végez a nyugalmi periódusban lévőn, majd gyorsan elfordul, és felveszi a felkínálkozó pózt. Mint fentebb írtam, ezt a testtartást nem csak hím közeledésére, hanem akár emberi kéz érintésére is felveszi.
A hímek nem vetélkednek agresszívan az ivarzó nőstényért. A nagyméretű heréik miatt az ejakulált spermamennyiség is igen nagy. Ezen kívül a nyalogatás által kiváltott méhösszehúzódások is segítik a termékenyítést. 
A nőstény még akkor is hajlandó párzani, amikor a hím már kimerült, és csak az alvás érdekli. Amennyiben a hím önként hagyta ott a nőstényt, megfigyelhető volt, hogy a hüvelyből - belső lumenének megfelelő méretű - rugalmas, krémszínű henger tolható ki, ami párzás előtt nem tapasztalható. Amennyiben a hím az első 1/2 órában elhagyja a területet, ez nem alakul ki. A hüvelyelzáró képlet kialakulása után hiába kerül új, pihent hím a területre, az már nem képes pározni a nősténnyel a vaginát eltömő anyagtól. A párzási dugónak a szerepe valószínűleg az, hogy megakadályozza a párzást esetleg csak a termékenyítést a többi hímmel, tehát csak az első hím genetikai anyagát hordozzák a megszületett utódok.

A vemhesség:

Az apaállat a kicsinyek gondozásában - kevés kivételtől eltekintve - nem vesz részt, ha teheti megöli őket. Párzás után a vemhesség első jelei (hasnövekedés, kipirult emlőbimbók) már a 9-11. napon észlelhetők. A vemhes állat többet pihen, alszik. Táplálékfelvétele növekszik. A vemhesség második felében fészket készít a szüléshez, lehetőleg sötét, meleg helyen. (Ilyenkor már emberrel szemben is ingerlékenyebb.)
A vemhesség időtartama 16 nap.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 47
Tegnapi: 6
Heti: 74
Havi: 103
Össz.: 228 067

Látogatottság növelés
Oldal: A párzás
Törpehörcsög club - © 2008 - 2024 - kicsi-mancs.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »